Slovinský Spolek Josipa Plečnika – Slovensko Društvo Jožeta Plečnika

STANOVY

Rory Hyde4

Photo: Rory Hyde / Flickr

STANOVY

Čl. 1 – Název a sídlo Název: Slovinský spolek Josipa Plečnika – Slovensko društvo Jožeta Plečnika z.s. (dále jen „spolek“)

Sídlo: Lublaňská 267/12, Vinohrady, 120 00 Praha 2

Čl. 2 – Statut spolku

  1. Spolek je dobrovolné a nezávislé sdružení, sdružující členy na základě společného zájmu.
  2. Spolek je právnickou osobou.
  3. Hlavní činností spolku je naplňování jeho cílů. Spolek může k naplnění cílů spolku vyvíjet takovou činnost, jejíž účel spočívá v podpoře hlavní činností nebo v hospodárném využití majetku spolku.
  4. Spolek se zakládá na dobu neurčitou.

Čl. 3 – Cíl činnosti spolku

  1. Cílem spolku je podpora a propagace slovinského umění a kultury a jejích protagonistů v českém prostředí, podpora zájemců o slovinské umění a slovinskou kulturu v českém prostředí a mimo území ČR a především sdílení společných zájmů prostřednictvím:
  • Budování vlastní národní identity a slovinského jazyka na území ČR
  • Podpory a prezentace kulturní, umělecké a vědecké tvorby Slovinců a členů spolku, žijících na území ČR
  • Organizace kulturních, uměleckých, duchovních, turistických, kulinárnícha sportovních akci
  • Zprostředkování kontaktu a informací mezi ČR a Slovinskem v oblasti kultury, vzdělávání, vědy, sportu a sociální oblasti
  • Podpory integrace Slovinců, žijících na území ČR, do českého prostředí
  • Poskytovaní služeb, které Slovincům umožní bližší poznávání českého prostředí a české veřejnosti bližší seznámení se Slovinskem
  • Spolupráce s obdobnými spolky nejenom v rámci většinového národa v ČR, ale také se spolky národnostních menšin a se spolky cizinců v ČR a s obdobnými zahraničními spolky v rámci kulturních a vědeckých akcí
  • Přednášek a prezentací historického a současného vývoje slovinsko-českých kulturních a vědeckých vztahů
  • Vedení internetové stránky a průběžné informace o veškeré činnosti spolku prostřednictvím ostatních medií
  • Podpory rozvoje demokracie, obrany lidských práv, boje proti rasismu a xenofobii v rámci možností spolku.

Čl. 4 – Členství

  1. Členem spolku mohou být fyzické a právnické osoby, které souhlasí se stanovami a cíli spolku. Spolek sdružuje členy různých národů i národností, kteří se chtějí na jeho činnosti podílet.
  2. Členem spolku je každý, kdo splňuje podmínky členství a podá výkonnému výboru písemnou žádost za člena spolku a podepíše prohlášení o dodržování jeho stanov.
  3. Žádost o přijetí se předkládá nejbližšímu zasedání výkonného výboru spolku.
  4. O přijetí za člena spolku rozhoduje na základě písemné přihlášky výkonný výbor spolku.
  5. Členství vzniká dnem přijetí za člena rozhodnutím výkonného výboru v souladu s odst. 1 tohoto článku stanov.
  6. Členství zaniká:

a) vystoupením člena dnem následujícím po dni písemného oznámení o vystoupení výkonnému výboru spolku,

b) úmrtím člena,

c) u právnické osoby jejím zánikem,

d) zrušením členství na základě rozhodnutí členské schůze o porušování stanov spolku nebo jednáním, které je v rozporu s členstvím ve spolku. O vyloučení člena může členská schůze jednat pouze na základě doporučení výkonného výboru spolku a za předpokladu, že člen, o jehož vyloučení se jedná, jakož i ostatní členové spolku obdrží nejméně sedm dnů před stanoveným termínem jednaní oznámení, že členská schůze bude jednat o vyloučení člena. O vyloučení člena se rozhoduje nadpoloviční většinou přítomných členů s právem hlasovacím. Členská schůze rozhoduje o vyloučení člena i v případě jeho neúčasti, pokud mu byla pozvánka na jednání řádně odeslána.

e) zánikem spolku.

f) zrušením členství na základě rozhodnutí členské schůze z důvodu prodlení s úhradou členských příspěvků po dobu delší než jeden rok. Členství může být z důvodu neplacení členského příspěvku zrušeno pouze za podmínky, že člen spolku členský příspěvek neuhradí ani na základě písemné výzvy k zaplaceni odeslané předsedou nebo místopředsedou spolku na adresu uvedenou na žádosti o členství nebo na jinou členem spolku uvedenou adresu pro doručování

g) dalším způsobem uvedeným zákonem.

Čl. 5 – Práva a povinnosti členů

  1. Člen spolku má právo:

a) účastnit se jednání členské schůze a předkládat návrhy a připomínky, volit a být volen do orgánů spolku, je právem všech plnoletých členů spolku,

b) být informován o celkové činnosti spolku

c) navrhovat a rozvíjet aktivity směrující k naplnění cílů spolku

d) uvádět v materiálech vydávaných členem své členství ve spolku

e) obracet se na orgány spolku s podněty a stížnostmi a žádat o jejich vyjádření,

  1. Člen má povinnost zejména:

a) dodržovat stanovy spolku a respektovat rozhodnutí členské schůze spolku,

b) aktivně se podílet na plnění cílů spolku,

c) svědomitě vykonávat funkce v orgánech spolku,

d) platit členské příspěvky ve výši stanovené výkonným výborem,

e) dbát na to, aby nebyly poškozovány zájmy a dobré jméno spolku,

f) oznámit výkonnému výboru své jméno a emailovou a poštovní adresu pro doručování

Čl. 6 Orgány sdružení

  1. Orgány spolku jsou:

a) členská schůze,

b) výkonný výbor,

c) pracovní týmy,

d) kontrolní komise.

Čl. 7 Členská schůze

  1. Členská schůze je nejvyšším orgánem spolku.
  2. Členskou schůzi tvoří všichni členové spolku. Člen spolku se členské schůze účastní osobně nebo prostřednictvím zástupce na základě písemné plné moci.
  3. Členská schůze je svolávána výkonným výborem podle potřeby, nejméně však jednou ročně. Výkonný výbor svolá členskou schůzi vždy, když o to požádá nejméně 1/3 členů spolku nebo kontrolní výbor. Členská schůze se svolává písemnou pozvánkou, která musí být výkonným výborem odeslána nejméně 15 dní před termínem konání členské schůze – pozvánka se doručuje elektronicky na emailovou adresu uvedenou v žádostí o členství (eventuálně na jinou adresu člena, pokud o to člen spolku písemně požádá) a současně zveřejněním pozvánky v sídle spolku. Pozvánka musí obsahovat termín a místo konání členské schůze a program jednání – v případě, že je navrhována změna stanov, musí být obsahem pozvánky též uvedení podstaty navrhované změny stanov. Záležitostí neuvedené v pozvánce lze projednat jen za přítomností a se souhlasem všech členů spolku. Předsednictví členské schůze tvoří z 3 členové spolku, které určí členské schůze a kteří mají za úkol řídit schůzi členské schůze a vypracovat příslušný zápis z členské schůze. Do doby určení předsednictva členské schůze řídí členskou schůzí předseda, v době jeho nepřítomností místopředseda spolku, eventuálně předsedou (v době jeho nepřítomností místopředsedou) pověřený člen spolku.
  4. Členská schůze zejména:

a) rozhoduje o změnách stanov spolku,

b) schvaluje výroční zprávu o činnosti spolku,

c) schvaluje roční účetní závěrku spolku a návrh rozpočtu,

d) schvaluje roční plán činností spolku,

e) schvaluje roční zprávy pracovních týmů,

f) bere na vědomí zprávy kontrolního výboru

g) volí a odvolává členy výkonného výboru spolku,

h) rozhoduje o počtu členů výkonného výboru spolku,

i) volí a odvolává členy kontrolního výboru spolku,

j) rozhoduje o zrušení členství

k) rozhoduje o zrušení spolku nebo o jeho sloučení s jiným sdružením,

l) rozhoduje o odměňování členů orgánů spolku,

m) rozhoduje o dalších věcech, které si pro sebe členská schůze vyhradí.

  1. Členská schůze je usnášeníschopná, je-li přítomna nadpoloviční většina všech členů spolku.
  2. Každý člen spolku má jeden hlas. Hlasy všech členů jsou rovné.
  3. Členská schůze rozhoduje na základě hlasování. Rozhodnutí je přijato, jestliže pro něj hlasuje prostá většina přítomných členů spolku.
  4. Není-li členská schůze na svém zasedání schopna se usnášet, může výkonný výbor nebo ten, kdo původně členskou schůzi svolal, svolat novou pozvánkou ve lhůtě 15 dni od předchozího zasedání členské schůze na náhradní zasedání. Z pozvánky musí být patrné, že se jedná o náhradní zasedání členské schůze. Náhradní zasedání členské schůze se musí konat nejpozději do 6 týdnů ode dne, na který bylo zasedání členské schůze původně svoláno. Na náhradním zasedání musí členská schůze jednat jen o záležitostech zařazených na pořad předchozího zasedání. Usnesení může přijmout za účastí libovolného počtu členů spolku.
  5. Zápis z členské schůze musí obsahovat alespoň dobu a místo zasedání, jmena členů předsednictva členské schůze, popis projednáváních bodů, přijata rozhodnutí a výsledky hlasování. Zápis podepisuje předsednictvo členské schůze a k zápisu přiloží listinu přítomných a listiny projednávané členskou schůzi. Zápisy z členské schůze archivuje výkonný výbor, přičemž každý člen spolku má právo žádat o zaslání zápisu z členské schůze a pořízení kopie zápisu na svůj náklad.

Čl. 8 – Výkonný výbor

  1. Výkonný výbor je výkonným orgánem spolku, který za svou činnost odpovídá členské schůze. Výkonný výbor řídí činnost spolku v období mezi zasedáními členské schůze.
  2. Výkonný výbor tvoří předseda, místopředseda a další členové výkonného výboru. Předseda Výkonného výboru je současně předsedou spolku. Předsedou a místopředsedu volí výkonný výbor ze svého středu.
  3. Členství ve výkonném výboru vzniká volbou na členské schůze na základě návrhu některého ze členů spolku.
  4. Výkonný výbor má nejméně 3 členy. Předseda spolku může k jednání výkonného výboru přizvat další osoby, pokud je jejich účast nezbytná s ohledem na jejich kvalifikaci pro realizaci cílů spolku. Tyto osoby však nemají právo hlasovat při rozhodování výkonného výboru. Výkonný výbor má za úkol řídit činnost, administrativu a finance spolku. Funkční období členu výkonného výboru je pětileté. Neschválí-li nebo neprojedná-li členská schůze včas návrh na zvolení nových členů výkonného výboru po uplynutí funkčního období tak, aby měl spolek alespoň 3 členy výkonného výboru, prodlužuje se funkční posledně zvolených členů výkonného výboru o 3 měsíce s tím, že tito členové jsou povinni bezodkladně svolat členskou schůzi, která rozhoduje o volbě nových členů výkonného výboru. Člen výkonného výboru má právo z funkce člena výkonného výboru odstoupit – jeho funkce zaniká dnem, kdy jeho odstoupení projedná výkonný výbor. V případě odstoupení nebo jiného skončení funkce nadpolovičního počtu členů výkonného výboru musí být bez zbytečného odkladu svolána členská schůze, která zvolí nové členy výkonného výboru.
  5. Výkonný výbor svolává předseda, v jeho nepřítomnosti místopředseda. V případě nečinností předsedy svolá výkonný výbor kterýkoli člen výkonného výboru.
  6. Na základě návrhů členů spolků výkonný výbor rozhoduje o činnostech, které bude provádět v následujícím roce a tento roční plán činností spolku schvaluje členská schůze. Výkonní výbor podporuje svým jménem ty členy spolku, kteří z vlastní iniciativy vytvoří pracovní tým za účelem naplnění cílů spolku a poskytuje jim technickou podporu.
  7. Předseda, v době jeho nepřítomností místopředseda výkonného výboru, řídí jednání výkonného výboru, a dohlíží na provádění důležitých projektů.
  8. Výkonný výbor zejména:

a) koordinuje činnost spolku,

b) svolává členskou schůzi,

c) zpracovává podklady pro rozhodnutí členské schůze,

d) rozhoduje o přijetí za člena spolku,

e) vede archiv a seznam členů spolku – změny ve seznamu členu provádí výkonný výbor bez zbytečného odkladu poté, co se o změně dozví. Výpis ze seznamu členů obsahující jména a emailové adresy spolku může byt poskytnout pouze členovi spolku na základě jeho písemné žádosti.

f) odpovídá za řádné plnění povinností spolku vzplývajících z právních předpisů a stanov,

g) volí ze svého středu předsedu a místopředsedu,

h) navrhuje rozpočet spolku,

i) rozhoduje o všech věcech spolku v době mezi zasedáními členské schůze s výjimkou věcí vyhrazených členské schůze.

  1. Jménem spolku jedná navenek buď předseda výkonného výboru samostatně, nebo místopředseda výkonného výboru společně s dalším členem výkonného výboru. Podepisování za spolek se děje tak, že k vytištěnému nebo napsanému názvu spolku připojí jednající osoba nebo jednající osoby svůj podpis.
  2. Program a termín jednání výkonného výboru musí být členům výkonného výboru oznámeny nejméně týden před termínem jednání. V případech naléhavé potřeby může být tato lhůta zkrácena rozhodnutím předsedy.
  3. Výkonný výbor je usnášeníschopný, je-li přítomna nadpoloviční většina všech jeho členů.
  4. Výkonný výbor rozhoduje nadpoloviční většinou přítomných členů.
  5. Zápis ze zasedání výboru podepisují alespoň 2 přítomní členové výkonného výboru.
  6. Jednání a hlasování výkonného výboru za pomoci spojovací techniky (e-mail, telefon, videokonference) je přípustné.
  7. Seznam členů je neveřejný dokument a přístup k němu mají pouze členové spolku. Výpis ze seznamu členů obsahující jména a emailové adresy spolku může být poskytnout pouze členovi spolku na základě jeho písemné žádosti.

Čl. 9 – Předseda

  1. Předseda spolku je individuální statutární orgán spolku.
  2. Předseda naplňuje rozhodnutí výkonného výboru.
  3. Předsedu volí ze svého středu výkonný výbor. V době nepřítomností zastupuje předsedu místopředseda.
  4. Předseda je odpovědný za plnění rozhodnutí členské schůze, vedení účetní evidence a plynulý chod spolku.
  5. Předseda připravuje podklady pro jednání výkonného výboru spolku.

Čl.10 – Pracovní týmy

  1. Pracovní týmy se skládají z členů spolku na základě dobrovolnosti. Pracovní tým je ustanoven dnem oznámení o vzniku pracovního týmu výkonnému výboru.
  2. Počet členu pracovních týmu není omezen.
  3. Pracovní týmy si samy stanoví metody práce a ze svého středu volí a odvolávají vedoucího týmu.
  4. Pracovní týmy nezávisle zpracovávají iniciativní návrhy.
  5. Pracovní tým je povinen svůj návrh nebo program činnosti předložit výkonnému výboru ke schválení.
  6. Pracovní týmy realizují projekty a činnosti v souladu s obecnými cíli spolku v rámci stanov a na základě schválení výkonnému výboru.
  7. Jeden člen se může zúčastnit práce několika pracovních týmů
  8. Pracovní týmy předkládají roční zprávy o své činnosti výkonnému výboru nebo podle potřebí na jeho vyžádání.
  9. Vedoucí pracovního týmu si sám hledá možnosti financování a je zodpovědný za provedení naplánované práce. Financování pracovního týmu probíhá výhradně prostřednictvím Spolku. Výkonný výbor poskytuje technickou podporu činností pracovních týmů včetně zajištění vyúčtování činnosti pracovního týmu.

Čl. 11 – Kontrolní komise

  1. Členové kontrolní komise jsou voleni členskou schůzí. Kontrolní komise se skládá ze 3 členů spolku a má za úkol kontrolovat administrativní a finanční úkoly výkonného výboru, kontrolovat účetnictví spolku a zprávy výkonného výboru a vyjadřovat se k zvyšování výdajů nebo snižování příjmů. Kontrolní komise má právo nahlížet do všech dokladů spolku včetně seznamu členů spolku. Funkční období člena kontrolní komise je 5 leté a na zasedání, rozhodování a svolání kontrolní komise se přiměřené použijí ustanovení týkající se výkonného výboru. Člen kontrolní komise nemůže byt členem výkonného výboru, má však právo účastnit se zasedání výkonného výboru s hlasem poradním. Členská schůze muže rozhodnout, že se kontrolní komise nezřizuje a jeho funkci vykonává členská schůze.

Čl. 12 – Zásady hospodaření

  1. Sdružení hospodaří s movitým i nemovitým majetkem.
  2. Zdroji majetku jsou zejména:

a) dary a příspěvky právnických a fyzických osob,

b) výnosy majetku,

c) členské příspěvky,

d) dotace a granty.

  1. Za hospodaření spolku odpovídá výkonný výbor spolku, který každoročně členské schůze zprávu o hospodaření, včetně účetní závěrky.
  2. Kontrolní komise na členské schůze podává zprávu o provádění kontrolní činnosti a potvrzuje správnost podáních zpráv o hospodaření, účetní závěrky a dalších zpráv výkonného výboru spolku.
  3. Roční členský příspěvek stanoví výkonný výbor.
  4. Výkonný výbor spolku je povinen zajistit vedení účetnictví v souladu s právními předpisy ČR a tak, aby na základě úplností, pravidelnosti, srozumitelnosti a přehledností poskytovalo pravdivé informace o hospodaření spolku.
  5. Hospodaření spolku se uskutečňuje podle ročního rozpočtu schváleného členskou schůzi.

Čl. 13 – Zánik spolku

  1. Spolek zaniká:

a) dobrovolným rozpuštěním nebo sloučením s jiným spolkem na základě rozhodnutí členské schůze,

b) z jiných důvodů stanovených právními předpisy.

  1. Zaniká-li spolek dobrovolným rozpuštěním, rozhodne současně členská schůze o způsobu majetkového vypořádání, rozdělení likvidačního zůstatku a určení likvidátora včetně stanovení jeho odměny.

Čl. 14 – Závěrečná ustanovení

  1. Spolek může na základě rozhodnutí členské schůze vydat organizační a jednací řád spolku.
  2. Spolek má právo v souladu s cíli své činnosti obracet se na státní orgány s peticemi.
  3. Tyto stanovy byly vyhotoveny v 5 stejnopisech a schváleny nejvyšším orgánem spolku dne 24. 7. 2024.

V Praze, dne 24. 7. 2024