Tradičně organizujeme takzvané slovinské dny.
Letošní začínají dne 2. října 2013 v rámci programu Poznej země EU. V předvečer jejich zahájení začínáme večerem na faře v Horních Počernicích, kde nejprve vystoupí Michal Kůra ze Slovinského centra v Praze a představí slovem a obrazem různorodost naší krajiny. Následovat bude varhanní koncert v kostele svaté Ludmily, kdy bude na jediné varhany slovinského původu v České republice, konkrétně z dílny pana Škrablja z Rogašské Slatiny, hrát Veronika Kohoutová. Těšit se můžeme na repertoár slovinských barokních skladeb Stanka Premrla a Andreja Missona. K barokní době rovněž patří Johann Sebastian Bach, s jehož skladbou koncert ukončíme. Pevně věříme, že tento koncert bude nejlepším úvodem pro prezentaci Slovinska v Horních Počernicích.
Na samém počátku námi plánovaných akcí stálo přání, abychom hledali a nacházeli vše, co Čechy a Slovince spojuje a v čem k sobě mají blízko. Vzhledem k tomu, že pocházím z oblasti, kde se ve Slovinsku paličkuje a paličkování má dlouhou uměleckou tradici a že jsem chodila do školy paličkování, tak mne napadlo, že by právě krajka mohla být jednou z těch drobných pojítek a nití, které naše národy pojí. Tradiční krajka země kraňské má k české tradiční krajce velmi blízko, mají celou řadu společných prvků. Předpokládá se, že do Idrije, odkud se paličkování rozšířilo slovinským územím, toto umění přinášely už v 16. století ženy z rudonosných oblastí dnešního Česka. Byly to manželky buď českých, nebo německých havířů, kteří přicházeli do Idrije dobývat rtuť. Idrijská krajka se ale následným vývojem, zejména po první světové válce, kdy byla Idrija anektovaná Itálií, v důsledku tržních požadavků přiblížila italské a belgické krajce a má dodnes ohlas všude ve světě. Asi osmnáct kilometrů od Idrije leží město Žiri, kde se začalo paličkovat koncem 19. století a tato činnost představovala přivýdělek pro převážně zemědělské a obuvnické obyvatelstvo. Žiri se po první světové válce ocitlo na druhé straně hranic a tradiční krajka si díky tomu zachovala středoevropský charakter a má řadu společných prvků i s českou tradiční krajkou. Na výstavě tak uvidíte tamější tradiční krajky, které budete moci porovnat s novými přístupy v paličkování, které rozvíjí v Žiri spolek Cvetke. Mimo to uvidíte například paličkované erby a vlajky evropských států, stromy v krajce a mnoho dalších motivů, pochopíte, že pro šikovné ruce je opravdu možné udělat v krajce cokoliv…
Dále se představí Ing. arch. Ajda Balderman Plesnik, která už řadu let žije v Praze a která nám představí stříbrné a zlaté šperky inspirované dílem slovinských architektek a Plečnikových žákyň. Ajda B.Plesnik získala před lety ve Slovinsku za navrhování šperků nejvyšší studentskou cenu zvanou Prešernova cena. Bude to poprvé, kdy budou na výstavě k vidění její originální šperky. V posledních letech ve svém ateliéru pod Vyšehradem vychází Ajda Plesnik z tvarů jednotlivých šperků a na jejich základě vyrábí vkusná svítidla, která bude rovněž prezentovat. Plečnikova práce, která je spojena s Prahou, najde v její interpretaci nový, působivý výraz.
Seznámíme se také s malířkou a ilustrátorkou Katarinou Vladimirov Young, která žije v Praze a představí nám své kresby z posledních dvou let. Uvidíte její kresby tužkou, pastely a uhlím. Místo na naší výstavě si najde i expozice lektorátu slovinského jazyka na Univerzitě Karlově v Praze, který příští rok oslaví sto let své existence. Vzhledem ke klesajícímu zájmu studentů o studium tohoto oboru bych si vřele přála, aby se díky slovinským dnům v Horních Počernicích našli noví zájemci, kteří by měli zájem studovat jazyk, kterým mluví dva milióny obyvatel naší planety a na jehož základě byla tvořena slovinská státnost.
Nelze zapomenout na turistický blok, který upozorňuje na krásy slovinské země a který připravuje již zmíněný Michal Kůra a Markéta Šupica z cestovní kanceláře Relax Brno. V rámci této části programu se návštěvníci budou moci podívat na fotografie slovinských měst a krajin pod souhrnným názvem Slovinsko v obrazech. Autory fotografií jsou slovenisté z Brna, jmenovitě Michal Przybylski, Tereza Létanová, Eliška Papcunová a slovenista amerického původu Richard Johnson.
Slavnostní otevření výstav proběhne za účasti paní velvyslankyně Smiljany Knez, proto bych tímto chtěla poděkovat slovinskému velvyslanectví za záštitu, kterou poskytli námi organizovaným slovinským dnům. Poděkování patří také sponzoru akce, slovinskému obchodu a slovinské hospodě Nenasyta v Praze, které sídlí v Eliášově ulici v Praze 6. Tento obchod a restaurace v jednom připravují pro první večer slovinských dnů degustaci slovinských jídel. V jejich obchodě a na farmářských trzích po Praze, kterých se rovněž účastní, se můžete seznámit s tradičními výrobky přímo ze slovinských farem, přičemž všechny jejich výrobky mají certifikát o původu. Myslím, že jde o jedinečnou nabídku, kterou nenajdete v žádném z ostatních nacionálních obchodních řetězců v Praze.
Na druhý večer dne 3. října 2013 chystáme hudebně-poetický program se slovinskými autory. Je zajímavé, že v Praze žije celá řada Slovinek, které píšou básně a občas je i veřejné prezentují, především pak v pražských literárních kavárnách. Většinou jsou neznámé, ale například sbírka básní jedné z nich, Alenky Jensterle Doležal, byla minulý rok nominována na nejlepší básnickou sbírku roku ve Slovinsku. Vedle ní se seznámíte také s autorskou tvorbou Ingrid Vostré, Ajde Balderman Plesnik a Anjuše Belehar. V české interpretaci vystoupí s jejich písničkami herečka Divadla Kampa Vladislava Kužilková. V kratším divadelním kousku se podíváte na část autorského monodramatu Vlny, který pojednává o složitosti lidské duše a faktu, že v každém z nás přebývá více bytostí. Představení je dílem Nataše Burger, herečky, kterou už možná znáte z Divadla na Jezerce, kde hraje s Jaroslavem Duškem ve hře Manželské vraždění, nebo z filmů Horem pádem, Medvídek a z celé řady autorských představení, které připravuje pro Divadlo Kampa. Spolu s ní vystoupí i herec, hudebník a básník Andraž Polič, který bude hudebně doprovázet celý večer. Představí i své autorské dílo Voda pouště, takže se můžete těšit na poetickou – hudební pouť pouští za vodou, lyrický dialog mezi ženou a mužem. Scénografka Marjetka Kürner Kalous se postará, aby hudebně poetické setkání v divadle bylo i vizuálně atraktivní.
Večer znovu ukončíme degustací slovinských jídel, tentokrát se slovinskými tradičními recepty, se kterými se popere Střední odborná škola z Kunratic. A samozřejmě na této degustaci ve Chvalském zámku a v divadle nebude chybět slovinské víno. Během degustace se budete moct individuálně seznámit s překlady slovinské literatury, kterou připraví vydavatel a překladatel Radek Novák z Emona servis, a s Antologií slovinské poezie, jejímiž autoři jsou Lenka Daňhelová a Peter Kuhar, kteří mají tento rok úspěšně za sebou šestý ročník mezinárodního básnického festivalu Stranou, kde se můžou příznivci poezie seznámit s tvůrci z několika zemí EU. Možná se nám dokonce povede i projekce akcí, které připravujeme se Slovinci v Praze, a tak se slovinské dny v Horních Počernicích stanou novým kamínek v této mozaice.
Na co se nejvíce těším já? Těším se na to, jak vše úspěšně proběhne v krásných prostorách, které máme k dispozici. Přijďte se podívat. A jestliže v rámci naší prezentace najdete něco, co vám potěší duši, budu šťastná.